SFINKS

 Sfinks w Egipcie – historia powstania 
 Historia Sfinksa  i proces jego powstawania są trudne do określenia. Był on wielokrotnie zasypywany przez pustynny piasek, a następnie odkopywany przez kolejne pokolenia. Szacuje się, że został on zbudowany około 2-5 tysięcy lat temu, choć wielu archeologów twierdzi, iż mógł powstać jeszcze wcześniej. Wielu badaczy zajmujących się historią egipskiego Sfinksa twierdzi, iż mógł on powstać około roku 2550 p.n.e. Ma to związek z okresem panowania Chefrena, którego wizerunek   Sfinks w Gizie  ma przedstawiać. Władca starożytnego Egiptu wybudował za czasów swojego panowania wielki kompleks grobowy, w którego skład wchodziła piramida, dromos (rodzaj korytarza prowadzący do grobowca), dwie świątynie i właśnie sfinks. Wielki posąg pół-człowieka, pół-lwa powstał prawdopodobnie z bloku wapiennej skały, która ostała się po budowie grobowca ojca Chefrena – Cheopsa. Ten zespół grobowy znajduje się na północny-wschód od Sfinksa.


   Tajemnice sfinksa 
  Sama rzeźba sfinksa owiana jest wieloma tajemnicami. Na jej temat   powstało wiele teorii, na które nigdy nie znaleziono naukowego potwierdzenia. Nie wiadomo, kiedy dokładnie została zbudowana, w jakim celu i kto był jego twórcą. Archeologowie żartują nawet, że to, co wiadomo o posągu na pewno, to jedynie jego położenie, a cała reszta to tylko liczne spekulacje. Sama wiedza na temat tego, gdzie jest Sfinks, nie wystarczy oczywiście, aby poznać całą jego historię. Zagadką jest przede wszystkim proces jego powstania.

Wybudowanie tak ogromnej rzeźby jest kłopotliwe nawet współcześnie, a więc wydawałoby się, że jej postawienie znacznie przerastało możliwości technologiczne, jakimi dysponował Starożytny Egipt.   Sfinks stanowi więc fascynujące dzieło, którego tajemnicy powstania prawdopodobnie nigdy nie poznamy. Istnieje wiele spekulacji na ten temat, a w wśród nie brakuje nawet przekonania, że egipski sfinks to dzieło kosmitów. Kolejną zagadką jest jego urwany nos. Większość naukowców zgodnie twierdzi, że nie było to działanie sił grawitacji czy czynników atmosferycznych, a jego urwanie musiało być dziełem człowieka. Przez lata wierzono, że sfinksa pozbawiły nosa wojska napoleońskie podczas ćwiczeń strzeleckich w 1798 roku. Jednakże odnaleziono szkice z pierwszej połowy XVIII wieku świadczące o tym, że już wtedy posąg pozbawiony był nosa. Tym samym zagadka braku fragmentu posągu została nierozwikłana.

Egipt
Piramidy